BLOG

Skurczowe SOS: co robić i jak zapobiegać?

Czy kiedykolwiek doświadczyłaś nieprzyjemnego skurczu mięśniowego, który nagle zaczyna się podczas treningu lub w środku nocy? Skurcze mięśni mogą być dokuczliwe i wpływać na codzienne funkcjonowanie. Dlatego przyjrzyjmy się, co może wpływać na pojawianie się skurczów oraz jak sobie z nimi radzić.

Skąd biorą się skurcze mięśni?

Skurcz to nagłe, niekontrolowane spięcie mięśnia, które może wywołać uczucie bólu i dyskomfort. Najczęściej dotyczy mięśni nóg, stóp, dłoni oraz pleców i może trwać od kilku sekund do kilku minut.

Przyczyn występowania skurczy jest kilka, do najczęstszych można zaliczyć:
– niedobór elektrolitów, takich jak potas, magnez czy wapń, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mięśni;
– nadmierne obciążenie mięśni, ale z drugiej strony niewystarczająca aktywność fizyczna i brak rozciągania;
– niewłaściwa postawa (długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji);
– brak odpowiedniego nawodnienia, wynikające między innymi z nadmiernego spożywania kofeiny i alkoholu.

 

Jak zapobiegać skurczom?

Znając podstawowe przyczyny występowania skurczy, łatwo znaleźć na nie środek zapobiegawczy. Przedstawiamy 5 kroków, dzięki którym możesz zminimalizować ryzyko ich występowania.

 1. Zrównoważona dieta
  Dla zachowania równowagi elektrolitowej wprowadź do codziennego menu produkty bogate w potas (banany, pomarańcze), magnez (orzechy, nasiona) i wapń (mleko, jogurty).
  Nasza rada: Przygotowuj sobie codzienny anty-skurczowy shot. Twoje mieśnie Ci podziękują!
 1. Regularne rozciąganie
  Regularnie rozciągaj się, zwłaszcza po treningu, co pozwoli na utrzymanie elastyczności mięśni.
  Nasza rada: Poświęć na rozciąganie kilka minut dziennie, włącz przy tym relaksującą muzykę. Niech to będzie czas dla Ciebie!
 1. Nawodnienie
  Pij minimum dwa litry wody dziennie i ogranicz napoje zawierające kofeinę – kawę, energetyki. Przy intensywnym wysiłku fizycznym przydatne będą izotoniki.
  Nasza rada: Aby było Ci łatwiej wypijać odpowiednią ilość wody, przygotuj sobie butelki z zaznaczonymi godzinami – pozwoli to na kontrolę, do której godziny powinnaś wypić daną ilość.
 1. Suplementacja
  Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej lub masz trudności z dostarczaniem z pożywienia kluczowych składników, rozważ suplementację potasu, magnezu i wapnia.
  Nasza rada: Zwracaj uwagę na składy produktów i odpowiednią zawartość drogocennych pierwiastków. Często kompleksy multiwitaminowe mają ich śladowe ilości.

 2. Regularna aktywność fizyczna
  Wprowadź do swojego stylu życia regularną aktywność fizyczną.
  Nasza rada: Wybierz taki rodzaj aktywności, jaki sprawi Ci przyjemność, np. spacery, joga, pilates. Pamiętaj, że ćwiczenia to nie tylko zdrowie, ale także lepsze samopoczucie i większa pewność siebie!

 

Złapał mnie skurcz. Co robić?

Kiedy zaczynasz odczuwać skurcz mięśni, ważne jest, aby działać szybko i skutecznie celem złagodzenia napięcia. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci poradzić sobie ze uciążliwym skurczem.

Delikatnie rozciągnij skurczony mięsień, starając się powoli wyprostować lub zgiąć daną kończynę. Unikaj gwałtownych ruchów, aby uniknąć dodatkowego urazu.
Delikatnie masuj obszar objęty skurczem, wykonując okrężne ruchy palcami.
Zastosuj ciepły lub zimny kompres na obszarze skurczu. Ciepło może pomóc w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, podczas gdy zimno złagodzi ból i obrzęk.
Wypij szklankę wody, zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że skurcz wynika z odwodnienia.

 

Skurczy może doświadczyć każdy – jest to dość powszechny problem. Choć zazwyczaj są nieszkodliwe, jeśli jednak pojawiają się często, to powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Odpowiednio zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i dbałość o nawodnienie to kluczowe elementy w zapobieganiu skurczom. Dbając o te aspekty, możesz zminimalizować ryzyko występowania tej bolesnej dolegliwości.

INNE WPISY

INSPIRACJE / WIEDZA / PRZEPISY

OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

DOŁĄCZ DO NASZEGO

NEWSLETTERA


Poznaj sogood

Zresetuj Hasło

Proszę wpisać prawidłowy adres email.
Proszę wpisać swoje Imię i Nazwisko.
Proszę wpisać prawidłowy adres email.
Hasło musi mieć min. 6 znaków.
Hasło musi mieć min. 6 znaków.